Supermoc, która zmieni zwykłego pracownika w mocarza

Centrum logistyczne

Dźwigać ciężar i w ogóle go nie czuć? To marzenie każdego, komu zdarzy się mieć do czynienia z przekładaniem ciężkich towarów i ładunków. I nie jest to obecnie marzenie nie do spełnienia. A to za sprawą egzoszkieletów, specjalnych konstrukcji nakładanych na sylwetkę niczym średniowieczna zbroja.

 

centrum logistyczne

Eksperymenty z egzoszkieletami prowadził już kilka lat temu koncern Daewoo w swojej stoczni, gdzie pracownik w egzoszkielecie był w stanie z łatwością dźwigać ciężar 30 kg, a konstruktorzy obiecywali docelowo nawet do 100 kg. Taki właśnie mocarny model stworzyła firma Lockheed Martin z myślą o wyposażeniu dla amerykańskiej armii. Model HULC testowany był między innymi w czasie wojny w Afganistanie, pozwalał działającemu w nim żołnierzom przez 72 godziny nie tylko przenosić ciężkie ładunki, ale także normalnie poruszać się, biegać i czołgać, nawet w niskich i ciasnych pomieszczeniach. I to bez odczuwania zmęczenia.
Bazujące na tych wojskowych egzoszkielety ważną rolę spełniają w rehabilitacji powypadkowej, przy urazach narządów ruchu. Pomagają w nauce chodzenia od nowa, wspomagają osoby w niepełnosprawności.
Postać „wbudowana” w egzoszkielet od stóp do głów wygląda iście kosmicznie, ale i jej możliwości znacznie przekraczają te dane przez naturę. Zdolność do podnoszenia bez wysiłku znacznych ciężarów sprawia, że znalazły zastosowanie także w produkcji i logistyce. Ich zastosowanie przynosi wymierne korzyści. Zwiększają wydajność pracy zmniejszając jednocześnie obciążenie fizyczne ludzi ją wykonujących.
W ubiegłym roku na egzoszkielety postawiła holenderska firma Geodis w oddziale w Venlo (centrum logistyczne). W konstrukcje wspomagające wyposażeni zostali pracownicy odpowiedzialni za komisjonowanie *), którzy dziennie podnoszą ponad cztery tys. kilogramów ładunków. Firma zamierza zastosować egzoszkielety także w innych swoich magazynach.
Możliwości wykorzystania egzoszkieletów (inaczej szkieletów zewnętrznych) w logistyce zostaną zaprezentowane wśród innych nowinek technologicznych na targach Technology & Innovation Days w Łodzi w dniach 5-6 września 2018.

*Komisjonowanie – część procesu magazynowania. Polega ona na rozformowaniu zbiorczych jednorodnych jednostek ładunkowych składowanych w magazynie na grupę opakowań jednostkowych i zestawienie ich na jedną paletę zgodnie z zamówieniami klientów.[Wikipedia]

Źródło: Fakt24, TransInfo, Spider’s Web, Focus

Firma EXHOUSE prezentuje modele egzoszkieletów do różnych zastosowań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *